W dniu dzisiejszym Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy hazardowej! Wprowadza ona szereg zmian do obowiązującego od 2009 roku aktu prawnego.
Monopol państwa
Najistotniejszą z nich, jest wprowadzenie monopolu państwa na hazard internetowy, gry na automatach poza kasynami, loterie pieniężne oraz gry telebingo. Tą dziedziną ma się zająć spółka kontrolowana przez Skarb Państwa. Dokument rozszerza katalog gier, które będą mogły być legalne (umożliwia np. grę w pokera poza kasynami do gry). Natomiast gra w pokera będzie mogła być organizowana w kasynach gry lub poza kasynem, ale po uzyskaniu koncesji i spełnieniu określonych warunków.
„Monopol państwa to jedyne rozwiązanie, które może ograniczyć dziś duży obszar szarej strefy” – mówił w środę w Sejmie wiceminister finansów Wiesław Janczyk.
„Podmioty zagraniczne będą mogły ubiegać się o licencje i prowadzenie kasyn i zakładów wzajemnych, natomiast w sferze, w której pozostawiamy monopol, tylko podmiot publiczny będzie mógł wykonywać ofertę w zakresie automatów i ofertę kasyna w internecie” – przekonywał. „Taki podział wydaje się jedynie możliwy, jeśli chodzi o utrzymanie dyscypliny na tym rynku” – dodał.
Legalna reklama zakładów wzajemnych
Ponadto nowelizacją zakłada możliwość reklamowania się podmiotów oferujących zakłady wzajemne, działające w oparciu o zezwolenie Ministerstwa Finansów. Jest to niewątpliwie bardzo pozytywna informacja, dająca nadzieję na wejście do Polski znanych za granicą firm bukmacherskich, które inwestują w sport znaczne środki pieniężne.
Niestety, ale nie udało się przeforsować zmiany bardzo niekorzystnego sposobu opodatkowania zakładów wzajemnych. Obecnie 12% stawka podatku obrotowego może odstraszyć od polskiego rynku wielu znanych bukmacherów. Proponowany modeli GGR nie spotkał się z aprobatą członków Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw.
Foto: pokerbreak.net
Blokowanie stron nielegalnych bukmacherów
Ustawa przewiduje możliwość blokowania dostępu do nielegalnych stron internetowych oraz „utrudnianie wykonywania płatności na rzecz podmiotów oferujących nielegalne gry hazardowe w internecie”. Szef Ministerstwa Finansów ma ponadto prowadzić rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą. Każdy, kto będzie próbował wejść na taką domenę, będzie przekierowywany na stronę MF i uzyska informację, że jest to domena nielegalna.
Od wpisu do rejestru przysługiwał będzie sprzeciw, a procedura będzie objęta kontrolą sądów administracyjnych. Z nielegalnych stron będą także usuwane odnośniki, oferujące szybkie wpłaty. „Każdy uczestnik gry będzie mógł się zorientować, że działa legalnie” – argumentował Janczyk.
Dokument wprowadza też mechanizmy weryfikacji wieku gracza oraz obowiązek rejestracji graczy. Gracze będą mogli kontrolować swoją aktywność. Ma to umożliwić ochronę osób małoletnich i ludzi mających skłonność do uzależnień.
Niedozwolone będzie posiadanie automatów do gier przez nieuprawnione podmioty. Projekt zakłada podwyższenie kar za grę bez koncesji – m.in. do 100 tys. zł za automat. Dzięki nowelizacji resort finansów spodziewa się docelowo wpływów do budżetu w wysokości 1,5 mld zł rocznie. Czas archiwizacji teleinformatycznych danych, związanych z grami na automatach wzrośnie do 5 lat.
Na chwilę obecną nowelizacja czeka już tylko i wyłącznie na podpis Prezydenta. Wejdzie ona w życie z dniem 1 kwietnia 2017r. natomiast część przepisów dotyczących min. Blokowania stron zostanie wdrożona 1 lipca.
Aktualizacja
Prezydent RP Andrzej Duda, podpisał nowelizacje ustawy o grach hazardowych.
Przypominamy również, że legalne jest granie tylko i wyłączniu u koncesjonowanych operatorów, działających w oparciu o zezwolenie uzyskane od Ministra Finansów!
Lista Legalnych Firm Bukmacherskich