stefan kraft

65 Turniej Czterech Skoczni

W piątkowy wieczór ruszył 65 Turniej Czterech Skoczni. Wielka impreza w kalendarzu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Impreza niezwykle prestiżowa i skupiająca na sobie uwagę wielu kibiców. Konkursy w TCS są inne niż w Pucharze świata. Zawodnicy startują w 1 serii konkursowej w systemie KO. Chodzi o to, że są łączeni w pary po odbyciu kwalifikacji. Wygrany przechodzi do serii finałowej. 25 par więc 25 zwycięzców. Czołową 30 uzupełnia pięciu najlepszych przegranych, tzw. lucky looser. Wśród faworytów do tryumfu w całym TCS eksperci wymieniali wiele nazwisk. Kraft, Hayboeck, Stoch, Tande, Domen Prevc, Peter Prevc, Eisenbichler, Freund. Czołówka była wyrównana. W zawodach w Oberstdorfie równych sobie nie znalazł Austriak Stefan Kraft. Dwa świetne skoki zapewniły mu wygraną. Polscy kibice mogą czuć jednak zadowolenie i niedosyt zarazem. Kamil Stoch zajął drugie miejsce i do Krafta stracił raptem 2,8 pkt. Mimo wszystko w całej historii występów Polaków w Oberstdorfie w ramach Turnieju Czterech Skoczni był to najlepszy rezultat! Nawet Adam Małysz nie zajmował tutaj tak wysokich lokat. Podium uzupełnił Michael Hayboeck.

 

Prevc Domen Foto: skokipolska.pl

Bracia Prevc w odwrocie

Wielki zawód sprawił Domen Prevc. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po dwóch słabych skokach zajął dopiero 26 miejsce! Nie wytrzymał presji? Czy może to zjazd wielkiej formy jaką prezentował u progu sezonu? Peter Prevc, zwycięzca TCS sprzed roku i tryumfator całego cyklu PŚ wraca powoli do formy. Jeszcze nie ma tego błysku co przed rokiem, ale skoki zaczynają być coraz lepsze. Peter dziś zajął 10 miejsce, nie jest to jeszcze miejsce na ambicje tego zawodnika, ale idzie ku lepszemu. Dość nieoczekiwanie z klanu Prevc najwyższe miejsce w dzisiejszych zawodach zajął Cene Prevc. Średni z braci wyskakał wysokie 8 miejsce!

Warto odnotować, że wysokie miejsca zajęli także pozostali Polacy. Oprócz drugiego miejsca Kamila Stocha w czołowej dziesiątce znalazł się też Piotr Żyła sklasyfikowany na 7 miejscu. Maciej Kot był 12, Dawid Kubacki 16, a Stefan Hula 18. Pierwszej serii nie przebrnęli Klemens Murańka i Jan Ziobro, którzy przegrali rywalizację w parach. Już w Nowy Rok rywalizacja przenosi się do Garmisch Partenkirchen.