Komisja Finansów Publicznych
Po wczorajszym pierwszym czytaniu projektu „ustawy hazardowej”, w dniu dzisiejszym na wniosek Nowoczesnej, odbyło się głosowanie o jego odrzucenie i skierowanie go do dalszych konsultacji. Większością 242 głosów wniosek ten nie spotkał się z akceptacją sejmu i tym samym projekt został skierowany do Komisji Finansów Publicznym.
Za odrzuceniem wniosku głosowo PiS oraz PSL, przeciw PO, Kukiz15 i Nowoczesna. Jednocześnie Narodowy Bank Polski nie zgłosił swoich uwag do projektu ustawy, jak również Krajowa Izba Biegłych Rewidentów poinformowała, że projekt ten nie dotyczy zakresu działalności zawodowej biegłych rewidentów.
Przypomnijmy, w dniu wczorajszym tj. 13 września, odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy hazardowej, na którym zostały poruszone min. tematy.:
- Monopolu państwa dotyczącego „jednorękich bandytów” jak i hazardu internetowego.
- Blokowania stron oferujących nielegalne gry hazardowe.
- Opodatkowania branży zakładów bukmacherskich.
- Ochrony grających oraz przeciwdziałaniu uzależnieniom.
- Zagadnieniu legalności reklamowania zakładów wzajemnych.
- Turniejów pokera.
Jeżeli chodzi o samych graczy, to największe kontrowersje wzbudza zapowiadany mechanizm blokowania stron oferujących nielegalny hazard jak również zablokowanie kanałów płatności. Graczy bulwersuje również bardzo wysoki 12% podatek obrotowy, który „zmusza ich” do korzystania z nielegalnych usług. Jest to jedna z największych przeszkód dla polskich bukmacherów, która uniemożliwia zdrową konkurencję.
Miejmy nadzieję że ustawodawca pójdzie za głosem społeczeństwa i raz na zawsze rozwiąże problemy związane z patologią, która dotyka bardzo szybko rosnącą branże hazardu.
Zobacz również:
Legalne firmy bukmacherskie w Polsce